تنظیم سرویسهای ویندوز جهت فعالسازی شبکه

جهت تنظیم شبکه برای اشتراک فایل و اینترنت و اشتراک گذاری فایل و فولدر بین چند رایانه ، باید تعدادی از سرویسهای ویندوز فعال شود که در زیر ، این سرویسها و عملکرد هرکدام به تفکیک توضیح داده میشود، جهت تنظیم سرویسهای ویندوز جهت فعالسازی شبکه با ما همراه باشید  :

تنظیم سرویسهای ویندوز جهت فعالسازی شبکه

جهت فعال کردن این سرویسها در ویندوز 10 روی منوی استارت کلیک چپ نموده و عبارت Services را تایپ نموده و روی آن کلیک راست نمایید و روی عبارت Run as Administrator کلیک چپ نمایید ( یا پنجره Run را با فشردن دکمه های ترکیبی WIN + R باز کنید، services.msc را در آن تایپ کنید و دکمه ok را بزنید)، شما باید چهار سرویس که در ادامه می آید را فعال نمایید.

سرویس Function Discovery Provider Host

کار سرویس Function Discovery Provider Host ارائه خدمات جستجوی شبکه برای سرویسهای SSDP و Web Services ( WS-D ) می باشد .

غیر فعال یا متوقف نمودن سرویس Function Discovery Provider Host موجب می شود که جستجوی شبکه برای این دو پروتکل انجام نشود .

زمانی که سرویس Function Discovery Provider Host موجود نباشد سرویسهای شبکه ای که از پروتکل FD استفاده می کنند و وابسته به پروتکلهای جستجوی شبکه می باشند ، امکان پیدا کردن دستگاهها یا منابع شبکه را ندارند .

 پیش فرضهای سرویس Function Discovery Provider Host

سرویس Function Discovery Provider Host یکی از سرویسهای Win32 می باشد .

 سرویس Function Discovery Provider Host در ویندوز 10 فقط زمانی شروع به کار (START ) می کند که یک کاربر یا نرم افزار یا سرویس دیگری آن را فعال نماید .

زمانی که سرویس Function Discovery Provider Host شروع می شود بعنوان NT AUTHORITY \ LocalService در فرآیند اشتراک گذاری با svchost.exe  به همراه دیگر سرویسها اجرا می شود .

وقتی سرویس Function Discovery Provider Host نتواند شروع به کار کند جزئیات مربوط به علت عدم اجرای سرویس Function Discovery Provider Host در Event Log ویندوز ثبت میشود.

“روی سرویس گفته شده در پنجره Services دو بار کلیک کنید و در پنجره جدیدی که باز می شود از قسمت startup type گزینه Automatic (Delayed Start) را انتخاب کنید و از بخش، Service status اگر دکمه Start روشن است روی آن کلیک کنید تا سرویس شروع به کار کند، اگر Start خاموش بود و دکمه Stop روشن بود نیازی به تغییر این بخش ندارید. در نهایت دکمه ok را بزنید تا این پنجره بسته شود. این سرویس و سایر سرویس های گفته شده در ادامه را باید اینگونه فعال نمایید. توضیحات گفته شده را در عکس زیر می توانید مشاهده نمایید.”

Enable services for network sharing

سرویس Function Discovery Resource Publication (FDResPub)

این سرویس منابع سیستم شما را به گونه ای به اشتراک می گذارد که یافتن کامپیوتر شما در شبکه امکان پذیر می شود. مانند آنچه در بالا گفته شد این سرویس را نیز فعال کنید.

وابستگی ها

برای اینکه  Function Discovery Resource Publication کار کند، فعال بودن سرویس های زیر ضروری است:  

اگر Function Discovery Resource Publication متوقف شده باشد ، سرویس HomeGroup Provider راه اندازی نمی شود.

  • Function Discovery Provider Host
  • HTTP Service
  • Remote Procedure Call (RPC)

اگر Function Discovery Resource Publication متوقف شده باشد ، سرویس HomeGroup Provider راه اندازی نمی شود.

سرویس SSDP Discovery (SSDPSRV)

دستگاه ها و سرویس های شبکه ای را که از پروتکل کشف SSDP استفاده می کنند ، مانند دستگاه های UPnP قابل اکتشاف می کند. برای اینکه بتوانید کامپیوتر های خود را شبکه کنید نیاز است این سرویس را نیز مانند 2 سرویس قبلی فعال کنید.

وابستگی ها

اگر سرویس های زیر غیرفعال شده باشند، SSDP Discovery  فعال نخواهد شد:

  • HTTP Service
  • Network Store Interface Service

ضمن اینکه اگر SSDP Discovery متوقف شده باشد، سرویس میزبان دستگاه UPnP را هم نمی توان فعال کرد.

سرویس UPnP Device Host (upnphost)

اجازه می دهد تا دستگاه های UPnP در رایانه شما قابل استفاده شوند. اگر این سرویس متوقف شود ، دستگاه های وابسته به این سرویس کار نخواهند کرد.

وابستگی ها

اگر سرویس های زیر غیرفعال شده باشند، UPnP Device Host  فعال نخواهد شد:

  • HTTP Service
  • SSDP Discovery

منبع: Microsoft