شبکه

امروزه وابستگی همه امور اداری به رایانه اجتناب ناپذیر است. یکپارچه بودن دسترسی به اطلاعات یکی از ضروریات استفاده از رایانه در ادارات و شرکتها می باشد . مزیتهایی که استفاده از شبکه می تواند ایجاد کند شامل یکپارچه بودن دسترسی به اطلاعات ، صرفه جویی در هزینه ، و صرفه جویی در وقت می باشد. متخصصان نهنگ پی سی این توانمندی را دارند تا در زمینه شبکه های کامپیوتری ، خدمات زیر را به شما ارائه دهد.

خدمات_شبکه_جدید (1)

خدمات شبکه Passive، شبکه های کابلی و بی سیم

خدمات شبکه Passive شبکه به طراحی و اجرای کلیه زیرساختهای شبکه گفته می شود و خدمات قابل ارائه توسط نهنگ پی سی در این زمینه شامل موارد زیر می باشد :

  • نصب داکت و ترانک
  • نصب انواع رک
  • کابل کشی داخلی و خارجی
  • نصب مودم ، روتر ، هاب سوئیچ
  • جمع آوری ، بازنشانی و تعویض کابل

نصب داکت و ترانک

داکت ها محفظه های پوششی هستند که  جهت عبور انواع کابل برق و تلفن و آنتن و شبکه استفاده می شوند . مزیتی که داکت دارد این است که عبور کابلها را نظم داده و همچنین در عیب یابی و قطعی کابلها ، کار را آسانتر و سریعتر می نماید و اگر داخل دیوارها نصب گردد نمای بهتری به ساختمان می دهد .

داکتها شامل دو نوع دیواری و زمینی(کف خواب) می باشند که با توجه به حجم کابلهای شبکه در هر نقطه از ساختمان اندازه های متفاوتی دارند .

تفاوتی که ترانک با داکت دارد این است که اولا روی نما نصب می گردد و دوم اینکه تعداد کابل بیشتری را در خود جای میدهد و سوم اینکه قابلیت نصب پریز برق و کیس تون و … را نیز دارا می باشد

ترانکها برای شبکه های بزرگتر که حجم کابل زیادی نیز دارند به کار می رود به انضمام اینکه روی ترانکها پریز برق و تلفن و شبکه نیز میتوان نصب نمود و در کل نمای زیباتری نسبت به داکتها دارند

نصب انواع رک

یکی از تجهیزات زیر ساخت شبکه ، رک ها می باشند . رکها محفظه فلزی هستند ، جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مثل  سوئیچ ، کابلهای اضافه انتهای سیمها ، مودم ، پچ پنل ، سرور ،تجهیزات مخابراتی، ups و … که در دو نوع دیواری و ایستاده ساخته می شوند.

کابل کشی داخلی و خارجی

کابل کشی با توجه به زیرساخت ساختمان می تواند از داخل دیوار کشیده شود هرچند ساختمانهایی که زیرساخت لازم جهت شبکه را دارند دارای کابل شبکه نیز هستند ولی ممکن است کابلی که در ساختمان شما استفاده شده از نوع UTP نباشد و این روی کیفیت نقل و انتقال اطلاعات اثر گذار خواهد بود و باید با کابلهای UTP جایگزین شود و همچنین ممکن است شبکه شما نیاز به کابل با سرعت بالاتری داشته باشد که در این حالت از کابل CAT7 استفاده می شود

در صورتیکه که با نصب داکت یا ترانک روی دیوار و کف زمین به لحاظ ظاهری مشکلی نداشته باشید میتوانیم کابها را اصطلاحا روکار نصب نماییم البته ترانکها نمای زیباتری نسبت به داکت دارند.

نصب مودم ، روتر ، هاب سوئیچ

تجهیزاتی مثل مودم ، روتر ، هاب سوئیچ و …  را میتوان یا داخل رک و یا کمد و یا روی دیوار نصب نمود که با توجه به میزان آنتن دهی یا کابل مصرفی و دمای محیط باید در بهترین نقطه ساختمان نصب گردد . نهنگ پی سی می تواند این تجهیزات را در بهترین نقطه ساختمان شما نصب نماید .

جمع آوری ، بازنشانی و تعویض کابل

ممکن است شما بدلیل تغییر مکان یا فرسودگی تجهیزات و یا خرابی شبکه بخواهید تمام زیرساخت شبکه را جمع آوری و یا منتقل و یا تعویض نمایید که و این امر نیاز به دقت بالایی دارد که تجهیزات شما دچار آسیب نشود و شبکه شما بعد از انتقال بهترین بازدهی را داشته باشد . نهنگ پی سی این توانایی را دارد که در کوتاهترین زمان و با بهترین شکل این در این کار به شما کمک نماید.

خدمات اکتیو ( Active )شبکه

خدمات شبکه اکتیو ( Active ) به تنظیمات یا کانفیگ سخت افزارهای شبکه مانند مودم و روتر و فایروالها گفته می شود . نهنگ پی سی در   این بخش خدمات زیر را رائه می نماید :

  • نصب آنتی ویروس
  • مانیتورینگ کامپیوتر از راه دور
  • تنظیم مودم
  • ایجاد اشتراک فایل و پرینتر
تصویر_خدمات_شبکه

نصب آنتی ویروس

یکی از چالشها که در خدمات شبکه با آن روبرو می شوند تکثیر ویروس و یا نفوذ افراد در شبکه می باشد . جهت جلوگیری از این امر باید از نرم افزارهای ضد ویروس و فایروال مناسب استفاده نمایید . نصب بهترین آنتی ویروسها و فایروالها را به نهنگ پی سی بسپارید.

مانیتورینگ کامپیوتر از راه دور

یکی از پرکاربردترین ابزارها جهت کنترل کامپیوترهای موجود در شبکه و یا کنترل نرم افزارهای موجود در کامپیوترهای شبکه استفاده از سیستم مانیتورینگ می باشد و مدیران کارگاهها و اداره ها و کارخانه ها و شرکتها می توانند از مسافتی دور ، حتی خارج از کشور خود ، به کنترل عملکرد کامپیوترها و نرم افزارهای فعال در محل کار خود بپردازند . تیم نهنگ پی سی دارای این تجربه بوده و میتواند در زمینه کنترل از راه دور کامپیوترهای شبکه به شما کمک نماید.

تنظیم مودم

جهت استفاده از برخی تجهیزات شبکه مانند مودم و روترها باید روی این دستگاهها تنطیماتی انجام شود تا بهترین کارایی را از این تجهیزات دریافت نمایید و یا بتوانید محدودیتها و یا اقدامات امنیتی بیشتری برای کاربران اعمال نمایید . تنظیم مودم و روتر و … یکی از تخصصهای نهنگ پی سی می باشد.

ایجاد اشتراک فایل و پرینتر

پرکاربردترین امکانی که در شبکه های کامپیوتری وجود دارد استفاده از پوشه های اشتراکی ( File Sahring ) و اشتراک پرینتر (Printer Sharing ) می باشد چرا که اشتراک فایل و اشتراک پرینتر باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود و دیگر شما نیازی ندارید برای هر رایانه موجود در شبکه ، یک پرینتر یا حافظه جانبی جداگانه تهیه نمایید و کافیست که با تنظیم ( File Sahring ) و (Printer Sharing ) از این امکان مفید شبکه خود استفاده نمایید . نهنگ پی سی این توانایی را دارد که ( File Sahring ) و ( Printer Sharing )  را در سریعترین زمان ممکن برای شما ایجاد نماید

عیب یابی قطعی شبکه

همه شبکه های راه اندازی شده نیاز به پشتیبانی دارند ، چرا که بعد از مدتی شبکه به لحاظ تنظیمات و یا خرابی تجهیزات شبکه ، دچار قطعی یا کندی می شوند . یکی از مشکلاتی که شرکتها بعد از نصب شبکه با آن روبرو می شوند عدم پشتیبانی شبکه توسط نصب کننده شبکه یا مسئول مربوطه می باشد . نهنگ پی سی در زمینه عیب یابی و پشتیبانی شبکه می تواند به شما کمک نماید و کلیه ایرادهای بوجود آمده در شبکه را برطرف نماید.