راهنمای جامع بهینه سازی ویندوز 11 برای گیمینگ

در این مقاله تصمیم داریم به شما نحوه بهینه سازی ویندوز 11 برای گیمینگ را آموزش دهیم به گونه ای که بتوانید بازی ها را با بالاترین سرعت ممکن اجرا کنید. هر چند شاید بپرسید این نسخه از ویندوز 11 یک نسخه آزمایشی است با این حال احتمالا این تنظیمات در نسخه های آینده ویندوز 11 نیز باعث بهبود سرعت اجرای بازی ها خواهد شد. قبلا از اینکه بهینه سازی را شروع کنیم، انجام یک سری تنظیمات در ویندوز 11 ضروری است.

راهنمای_جامع_بهینه_سازی_ویندوز_11

پیش از هر چیز، از آنجایی که ما از نسخه 22000.51 ویندوز 11 استفاده می کنیم، و این نسخه در شبکه ویندوز اینسایدر منتشر شده است، بنابراین احتمال دریافت آپدیت در آن زیاد است، بنابراین پیش از هر چیز ویندوز خود را به طور کامل آپدیت کنید. برای اینکار کافی است منوی استارت خود را باز کنید و از بخش نرم افزارهای پین شده، Settings را باز کنید. از منوی سمت چپ پنجره تنظیمات، بر روی Windows Update  کلیک کنید. و سپس بر روی دکمه Check for updates کلیک کنید. مطمئن شوید کامپیوتر شما به اینترنت متصل است، کمی منتظر بمانید تا ویندوز آخرین آپدیت های موجود برای سیستم شما را بررسی کند و آن را به شما نمایش دهد.

windows_update_settings

به احتمال خیلی زیاد درایورهای اصلی کامپیوتر شما هم در لیست اصلی ویندوز آپدیت قرار خواهند داشت، ضمن اینکه ممکن است نسخه آپدیت تر آنها در بخش Optional Updates نمایش داده شود. بر خلاف ویندوز 10 که آپدیت های اختیاری به صورت یک لینک در زیر لیست آپدیت های اصلی نمایش داده می شد در ویندوز 11 برای دسترسی به آپدیت های اختیاری لازم است که ابتدا بر روی Advanced Option کلیک کنید، و سپس در میانه پنجره بعدی، از بخش Additional Options گزینه Optional Updates را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، بهتر است نرم افزارهایی را که از آن استفاده نمی کنید یا به طور پیشفرض با ویندوز نصب شده اند و استفاده ای برای شما ندارند را پاک کنید. برای انجام اینکار از منوی استارت و از بخش نرم افزارهای پین شده Settings را باز کنید، و از منوی سمت چپ به بخش Apps بروید. از سمت راست پنجره Apps & Features را انتخاب کنید. در پنجره بعدی لیستی از نرم افزارهایی که بر روی سیستم شما نصب شده است به شما نمایش داده خواهد شد. برای حذف نرم افزاری که نمی خواهید روی سه نقطه ای که سمت راست آن نرم افزار وجود دارد کلیک کنید و سپس بر روی Uninstall کلیک کنید تا نرم افزار پاک شود.

apps_and_features_settings

در ادامه لیستی از نرم افزارهای پیشفرض ویندوز 11 که می توانید با خیال راحت آن را پاک کنید برای شما فراهم می کنیم. در این میان ممکن است نرم افزارهایی چون Calculator, Paint, Notepad کاربردی تر باشند، می توانید از پاک کردن آنها صرف نظر کنید یا اگر پاک کردید و در آینده پشیمان شدید می توانید از طریق Store دوبازه آنها را دانلود کنید. به غیر از لیستی که در پایین گفته شد بهتر است از پاک کردن نرم افزارهایی که با Microsoft شروع می شوند خودداری کنید.

 • Calculator
 • Groove Music
 • Mail & Calendar
 • Microsoft OneDrive
 • Microsoft News
 • Microsoft to do
 • Movies & TV
 • Notepad
 • Paint
 • Power Automate
 • Snip & Sketch and snipping tool
 • Sticky Notes
 • Tips
 • Voice Recorder
 • Weather

در مرحله بعدی یکی از پیش نیاز های اصلی اجرای بازی ها را می توانید نصب کنید یعنی DirectX Runtime ، که می توانید آن را از اینجا دانلود کنید. پیش نیاز دیگر Visual C++ Redistributable Packages است، که بسته به بازی شما نسخه آن نیز متفاوت است. معمولا این پیش نیاز ها در حین نصب بازی برای شما نصب می شوند، اما اگر به هر دلیلی نصب نشدند، یا شما بازی را بر روی سیستم خود داشته اید و ویندوز را دوباره نصب کردید می توانید به طئر دستی دوباره آنها را نصب کنید. نرم افزار Visual C++ Redistributable Packages در دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی وجود دارد، اما با این حال در سیستم های 64 بیتی ممکن است با توجه به بازی، نیاز به نصب نسخه 32 بیتی این برنامه ها نیز وجود داشته باشد. در ادامه لیست کاملا Visual C++ Redistributable Packages به همراه لینک دانلود مستقیم آنها از مایکروسافت خواهد آمد.

بهینه سازی سرعت بالا آمدن ویندوز 11 (Boot Time)

برای بهینه سازی سرعت بالا آمدن ویندوز 11 باید نرم افزارهایی که به طور پیشفرض در استارت آپ قرار می گیرند را غیر فعال کنیم. شما خیلی راحت می توانید این نرم افزارها را از طریق آیکون آنها بر روی دسکتاپ و یا از منوی استارت اجرا کنید، و نیازی نیست که در استارت آپ باشند.

برای انجام این کار کافی است روی منوی استارت راست کلیک کنید و گزینه Task Manager را انتخاب کنید (می توانید برای باز کردن Task Manager از کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + Esc هم استفاده کنید). سپس به تب Startup بروید و تمامی آیتم های آن را به جز Windows Security Notification Icon یا همان نرم افزار ویندوز دفندر، غیرفعال (Disable) کنید. برای غیرفعال کردن استارت آپ نرم افزار های تنها کافیست روی آن کلیک کنید و از پایین صفحه روی دکمه Disable کلیک نمایید (راه دوم: می توانید روی هر آیتم راست کلیک کنید و Disable را بزنید). 

اگر دقت کنید، در ستون های زیر مجموعه Startup گزینه ای با نام Startup Impact وجود دارد، که به معنی تاثیر بر بالا آمدن ویندوز می باشد. در این ستون همانطور که از نام آن پیداست نرم افزارهایی که تاثیر آنها بر بالا آمدن ویندوز High است، تاثیر بسزایی بر کند شدن بالا آمدن ویندوز شما دارند، بنابراین حتما مطمئن شوید که آنها را غیر فعال می کنید. در مرحله بعدی به سراغ تنظیمات صدا و تصویر می رویم.

task_manager_startup

تنظیمات صدا

در بخش پایین راست صفحه روی آیکون صدا راست کلیک کنید (در ویندوز 11 سه آیکون نتورک، صدا، و باتری به صورت یک گروه درآمده اند) و گزینه Sound Settings را بزنید. در پنجره باز شده به پایین صفحه بروید و از آنجا گزینه More Sound Settings را بزنید. در پنجره جدید که باز می شود تمام آیتم های تب Playback و Recording را که از آن استفاده نمی کنید، غیر فعال کنید. تنها کافیست بر روی آیتم مورد نظر راست کلیک کنید و دکمه Disable را بزنید.

more_sounds_settings_window

سپس به تب Communications  بروید و در قسمت When windows detects communications activity گزینه Do Nothing  را انتخاب کنید. در این ویژگی اگر در برنامه ای خاص باشد که صدایی از آن پخش می شود، اگر نرم افزاری مثل اسکایپ زنگ بخورد صدای پنجره فعال شما کاهش می یابد تا شما متوجه آن شوید.

more_sound_settings_communications

اما تنظیم دیگری که می توانید انجام دهید کاهش کیفیت صدا به طور کلی است. اما با توجه به اینکه تاثیر این گزینه بر افزایش کارایی و سرعت بازی ها خیلی زیاد نیست، کیفیت صدای بالا را انتخاب کنیم تا بتوانیم از صدایی بهتر بهره مند شویم. برای انجام این کار از تب Playback روی گزینه اصلی پخش صدا (اکثر مواقع Speakers است) کلیک کنید و از پایین صفحه گزینه Properties زا بزنید (می توانید روی این آیتم راست کلیک کنید و دکمه Properties را بزنید). در پنجره جدید باز شده اول به تب Enhancement بروید و تیک گزینه Disable all sound effects (یا گزینه Disable all enhancements) را بزنید. سپس به تب Advanced بروید و از بخش Default Format بالاترین گزینه را انتخاب کنید. بر روی سیستمی لپ تاپ کنونی حداکثر تنظیم ممکن 24bit, 48000 HZ (Studio Quality) می باشد، در مادربرد های PC معمولا گزینه های بالاتر نیز ممکن است که به کارت صدا وابسته است، با این حال توصیه می کنیم در صورت امکان از گزینه 24bit, 96000 HZ (Studio Quality) استفاده نمایید. اگر سیستم شما به روز و پرقدرت است می توانید از گزینه های بالاتر هم استفاده نمایید.

sound_bitrate

تنظیمات تصویر

از منوی استارت بر روی Settings کلیک کنید، از منوی سمت چپ System را انتخاب کنید و در سمت راست صفحه بر روی گزینه Display کلیک کنید. سپس در بخش Scale & Layout گزینه Display Resolution را بیابید و دقت کنید حداکثر وضوح تصویر پشتیبانی شده توسط مانیتور شما انتخاب شده باشد. سپس در پایین صفحه و در بخش Relate Settings گزینه Advanced display را انتخاب کنید. سپس در بخش Display Information و پایین صفحه مطمئن شوید گزینه Choose a refresh rate بالاترین فرکانس پشتیبانی شده توسط مانیتور شما انتخاب شده است. اکثر مانیتور های معمول 60HZ هستند ولی مانیتورهای گیمینگ نیز با فرکانس های بالاتر مانند 144HZ نیز وجود دارند. در صورتی که مانیتور شما از آن پشتیبانی می کرد حتما آن را انتخاب کنید.

Advanced_display_settings

تنظیمات پاور آپشن

برای رسیدن با کارایی بالاتر در بازی ها نیاز است بخشی از تنظیمات Power Options را تغییر دهیم. برای باز کردن پاور آپشن، منوی استارت را باز کنید و Power plan را تایپ کنید، سپس در آیتم های نمایش داده شده بر روی Edit Power Plan  کلیک کنید. در پنجره جدیدی که باز می شود مطمئن شوید گزینه یا گزینه های مربوط به Sleep (Put the computer to sleep) بر روی Never  قرار داشته باشد. سپس در بخش address bar بر روی گزینه Power Option کلیک کنید.

Power_option

در قسمت Choose or customize power plan  گزینه High Performance را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه روبه روی آن یعنی Change Plan Settings کلیک کنید. سپس از پایین صفحه بر روی Change advanced power settings  کلیک کنید. در پنجره جدید که باز می شود بر روی +Hard Disk کلیک کنید تا باز زیرمجموعه آن باز شود. turn off hard disk after  را باز کنید. سپس در کادر جلوی Settings (Minutes) عدد دقیقه ای خامموش کردن هارد را به صفر تغییر دهید. در لپ تاپ ها این گزینه به نام on battry و plugged in نمایش داده می شود.

تنظیمات حرفه ای تر

وارد منوی استارت شوید و بر روی Settings کلیک کنید. از منوی سمت چپ System  و قسمت راست آن Display را انتخاب نمایید. مطمئن شوید که Night Light  خاموش است. دوباره به صفحه اصلی تنظیمات system برگردید و این بار از سمت راست صفحه Notifications را انتخاب کنید. در بخش بعد Notifications را غیر فعال کنید. سپس وارد گزینه پیایین آن یعنی Focus Assist شوید. در بخش بعدی که به شما نمایش داده می شود مطمئن شوید دکمه Off انتخاب شده است.

focus_assist

دوباره به صفحه اصلی تنظیمات System برگردید و از پایین صفحه گزینه Remote Desktop را انتخاب کنید، سپس مطمئن شوید گزینه مربوط به Remote Desktop خاموش است. به صفحه اصلی پنجره Settings برگردید و این بار گزینه Personalization را انتخاب نمایید. از سمت راست وارد گزینه Background شوید و مطمئن شوید در بخش Personalized your background گزینه Picture یا solid color انتخاب شده است. اگر چند تصویر پشت صفحه داشته باشید که در مدت زمان های مشخص عوض می شوند، می تواند کارایی سیستم را در حالت بازی کاهش دهد.

دوباره به صفحه اصلی تنظیمات System برگردید و از پایین صفحه گزینه Remote Desktop را انتخاب کنید، سپس مطمئن شوید گزینه مربوط به Remote Desktop خاموش است. به صفحه اصلی پنجره Settings برگردید و این بار گزینه Personalization را انتخاب نمایید. از سمت راست وارد گزینه Background شوید و مطمئن شوید در بخش Personalized your background گزینه Picture یا solid color انتخاب شده است. اگر چند تصویر پشت صفحه داشته باشید که در مدت زمان های مشخص عوض می شوند، می تواند کارایی سیستم را در حالت بازی کاهش دهد.

personalization_background

به Settings برگردید و این بار از منوی Personalization گزینه Colors را انتخاب کنید. در این بخش مطمئن شوید که Transparency effects را خاموش کرده اید. دوباره به صفحه اصلی Settings برگردید، گزینه Gaming را انتخاب کنید و از سمت راست صفحه بر روی Xbox game bar کلیک کنید. سپس گزینه Open xbox game bar using this botton on a controller را خاموش کنید. یک مرحله به عقب برگردید و گزینه Captures را انتخاب کنید، سپس گزینه Record what happened را خاموش کنید. دوباره یک مرحله به عقب برگردید و این بار گزینه Game Mode را انتخاب کنید. سپس مطمئن شوید گزینه مربوط به Game mode روشن است.

به صفحه اصلی Settings برگردی و این بار Privacy & Security را انتخاب کنید. از سمت راست و از بخش Windows Permissions گزینه General را انتخاب کنید. چهار گزینه در این صفحه وجود دارند، مطمئن شوید همه آنها خاموش هستند. به صفحه اصلی Settings برگردید، از منوی سمت چپ system را انتخاب کنید، سپس از سمت راست، و پایین صفحه گزینه about را انتخاب کنید. در پایین بخش Device specifications و از گزینه های جلوی Related Settings گزینه Advanced settings را انتخاب کنید. در پنجره باز شده در تب Advanced در بخش Performance  بر روی دکمه Settings کلیک کنید. از تب Visual Effects گزینه Custom را انتخاب کنید و تیک همه گزینه ها به غیر از Show thumbnails instead of icons  و Smooth edges of screen fonts را بردارید.

performance_options

پاک سازی سیستم

در مرحله اول، This PC راباز کنید، بر روی درایو C  راست کلیک کنید و گزینه Properties را بزنید. در پنجره جدید باز شده و در تب General بر روی Disk Cleanup کلیک کنید. در پنجره جدید که باز می شود از پایین صفحه گزینه Cleanup system files را انتخاب کنید. کمی منتظر بمانید تا ویندوز لیستی از مواردی که می توانید حذف کنید را به شما نمایش دهد. تیک تمام موارد را بزنید و روی دکمه Ok کلیک کنید. توجه کنید که در این لیست ممکن است گزینه با عنوان Previous windows installation وجود داشته باشد، به این معنی که سیستم عامل شما آپگرید شده است و با حذف کردن این فایل ها نمی توانید به ویندوز قبلی خود برگردید.

disk_cleanup_system

بعد از اتمام پاکسازی به پنجره قبلی برگردید، و تب کناری General یعنی Tools را انتخاب کنید. از بخش  Optimize and defragment drive بر روی دکمه Optimize کلیک کنید. پنجره Optimize Drives باز می شود. از وسط پنجره پارتیشن مربوط به ویندوز را انتخاب کرده و بر روی دکمه Optimize کلیک کنید. منتظر بمانید این کار به پایان برسد.

optimize_drives

سپس از پایین همین پنجره و از بخش Scheduled Optimization بر روی دکمه Change Settings کلیک کنید و تیک گزینه Run on a schedule (Recommended) را بردارید.

optimize_drives_schedule

پاک سازی با نرم افزار Ccleaner

ابتدا نرم افزار Ccleaner را از وب سایت اصلی آن دانلود کنید. سپس اقدام به نصب کنید. مراحل نصب در ادامه به همراه تصویر هر مرحله از نصب خواهد آمد.

ccleaner_setup1

در پنجره اول نصب Ccleaner روی دکمه Customize کلیک کنید. سپس مانند تصویر پایین تیک گزینه ها را بردارید.

ccleaner_setup2

سپس بر روی دکمه Install کلیک کنید و منتظر بمانید نصب انجام شود.

ccleaner_setup3

در قسمت بعد تیک گزینه View Release Notes را بردارید، سپس روی دکمه Run Ccleaner کلیک کنید.

ccleaner_setup4

پس از باز شدن Ccleaner از بخش Health Check روی دکمه Next کلیک کنید، چند دکمه Next دیگر به شما نمایش داده خواهد شد، در نهایت دکمه Start Health Check به شما نمایش داده خواهد شد، اگر مرورگر باز داشته باشید از شما خواسته می شود که آنها را ببندید، می توانید قبل از شروع پاک سازی سایر برنامه های باز خود را ببندید.

ccleaner_healthchck

سپس CCleaner به بررسی سیستم شما می پردازد.

ccleaner_healthcheck1

اشکالاتی که باید برطرف شود در دو بخش Privacy و Space به شما نمایش داده می شود. برای برطرف کردن این مشکلات تنها کافیست بر روی دکمه Make it better کلیک کنید.

ccleaner_healthcheck2

Ccleaner شروع به پاکسازی سیستم شما می کند.

ccleaner_healthcheck3

در نهایت پنجره ای به شما نمایش داده می شود که نشان دهنده اتمام کار پاکسازی سیستم است.

ccleaner_healthcheck4

در مرحله بعد از آیتم های سمت چپ نرم افزار گزینه Registry را انتخاب نمایید. سپس از پایین پنجره نرم افزار دکمه Scan for issues را بزنید.

ccleaner_healthcheck5

پس از اتمام اسکن، دکمه Review selected Issues را از سمت راست پنجره نرم افزار بزنید.به شما پیامی نشان داده می شود که از شما می خواهد از رجیستری سیستم شما بک آپ تهیه شود، بر روی دکمه Yes کلیک کنید.

ccleaner_healthcheck6

سپس شما باید آدرس ذخیره این فایل پشتیبان از رجیستری را به نرم افزار بدهید، میتوانید از همان مسیر پیشفرض استفاده کنید. در نهایت روی دکمه Save کلیک کنید تا نسخه پشتیبان از رجیستری سیستم شما تهیه شود.

ccleaner_healthcheck7

در پنجره بعدی که به شما نمایش داده می شود کافی است بر روی دکمه Fix all selected issues کلیک کنید. کار ما در اینجا با Ccleaner تمام شده و اکنون می توانید نرم افزار را ببندید.

ccleaner_healthcheck8

فراموش نکنید که خود نرم افزار Ccleaner را نیز از لیست نرم افزارهایی که در استارت آپ لود می شوند پاک کنید. می توانید از اینجا ببینید که چگونه می توانید آیتم های استارت آپ را پاک کنید.

فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار پاکسازی با Ccleaner  و یکپارچه سازی هارد (Defragment) را برای حفظ کارایی سیستم انجام دهید.